Ali ste vedeli, da službe za informacijsko varnost zabeležijo poskus hekerskega napada vsakih 29 sekund v dnevu in da vdori v informacijske sisteme gospodarstvenikom po celem svetu povzročijo skoraj 100 milijard evrov škode letno?
V letu 2021 je slovenska policija obravnavala več kot 600 kaznivih dejanj s področja spletnih goljufij, ki so povzročile za več kot 12 milijonov evrov škode. Škoda nastala kot posledica spletnega kriminala pa se je od leta 2020 povečala za kar 150 odstotkov. Ta dejstva žal ne prinašajo vzpodbudnih napovedi za prihodnost.
Varnost informacijskih tehnologij in njihovo upravljanje gospodarstvenikom predstavlja vse večji izziv. Zadeve pa ne bi bile niti tako zelo zapletene, če ne bi bilo vse večje povezanosti informacijskih sistemov in pretoka podatkov med podjetji ter porasta kibernetskega kriminala, ki iz leta v leto postaja vse bolj ciljno usmerjen in prefinjen.
Na udaru so podjetja vseh velikosti, žal pa med bolj ranljiva sodijo manjša in srednje velika, ki zaradi manjše razpoložljivosti virov, kibernetski varnosti namenjajo manj sredstev.
Prepričajte se o trenutnem stanju vašega IT okolja – opravite celovit sistemski varnostni pregled
Da podjetje lahko poskrbi za dobro informacijsko varnost mora najprej ugotoviti kakšno je njegovo trenutno stanje IT okolja. To lahko stori s sistemskim varnostnim pregledom. Gre za celovit varnostni pregled namenjen odkrivanju morebitnih groženj in ranljivosti informacijskega sistema ter z njim povezanih tveganj za varnost informacij. Podjetja se zanj odločajo z namenom ugotavljanja realnega stanja, na podlagi katerega se vodstvo lažje in bolj suvereno odloči, katere bodo naslednje aktivnosti in naložbe za prehod na višjo stopnjo zaščite pred kibernetskim kriminalom in drugimi varnostnimi incidenti, saj z njegovo izvedbo pridobijo nedvoumen odgovor o smiselnosti in ustreznosti obstoječih varnostnih nastavitev. S tem poskrbijo, da močno zmanjšajo tveganje pred visokimi stroški in težavami, ki lahko nastanejo na področju informacijskega okolja in njegovih virov.
Sistemski varnostni pregled trenutnega stanja IT okolja lahko za vas opravijo tudi naši strokovnjaki, na sedežu vašega podjetja. Pregled traja do 2 uri, odvisno od količine vaših podatkov. Za več informacij in prijavo nam pišite na prodaja@inovis.si ali info@inovis.si.
Podjetja, katerih interni oddelek za informatiko izvaja varnostne preglede s komercialno dosegljivim programskim orodjem, ne dosegajo enakovrednih rezultatov kot zunanje IT službe, ki pri svojem delu dnevno rokujejo z naprednejšimi programskimi orodji, hkrati pa tudi nudijo bolj natančno interpretacijo pridobljene analize.
Pa se hekerskim napadom sploh lahko povsem izognemo?
100% zaščite NI možno zagotoviti, zato je potrebno vzpostaviti smiselne obrambne mehanizme in sisteme odziva na incidente, ki pripomorejo, da škodo lažje in hitreje omejimo ter zagotovimo čim krajši izpad iz poslovnih procesov.
Kako zagotoviti dobro informacijsko varnost vašega podjetja?
Zagotavljanje informacijske varnosti je proces, ki raste skupaj s podjetjem, njegovimi potrebami in cilji. Optimalno je, da v izogib neprijetnim situacijam že na začetku poskrbimo za dobre osnove kot so načrtovanje varnega in stabilnega informacijskega sistema, ki vključuje zanesljiv »backup« ter učinkovito hrambo podatkov. Le-te pa kasneje nadgradimo še z ustrezno informacijsko varnostno politiko, katero pospremimo z rednimi izobraževanji oz. ozaveščanji zaposlenih o kibernetski varnosti. Priporočljivo in zaželeno je tudi, da skrbimo za sprotno preverjanje dejanskega stanja varnosti z rednimi varnostnimi pregledi.
V prihodnosti lahko pričakujemo le še več varnostnih tveganj na področju IKT, saj je vse več naprav priključenih na splet, s tem pa se dostopnost, iz »kjerkoli in kadarkoli« hitro spremeni v »kdorkoli in karkoli«.
Pametna odločitev
Kaj pridobimo z brezplačnim IT pregledom?
- Analizo tveganja trenutnega stanja in
- Predlog strategije prehoda v varen oblak za vaše podjetje.