Tudi na področju strojne opreme in definicije osnovne IT infrastrukture prihaja do digitalne transformacije. Tako je precej pomembno področje, ki se je že dodobra izkazalo tudi v bolj kompleksnih postavitvah, Software Defined Storage (SDS). Z Windows Server 2016 tako že v tretji (3) inkarnaciji (Storage Spaces je bil predstavljena storitev z Windows Server 2012), kar v zahtevnem produkcijskem okolju navdaja z občutkom varnosti in precej dobro podporo v »community«, ter detajlno spisano tehnično dokumentacijo.
Poudarek pri uporabi SDS ni zgolj in le cena, ampak predvsem skalabilnost, ter impresivne številke zmogljivosti (IOPS: 5 – 7.000, Latency: pod 1ms, Prenos podatkov: do 2GBs), robustnost in zanesljivo delovanje, ki pa je na koncu tudi podkrepljeno z zelo ugodno ceno. Za uporabo SDS je potreben nekoliko spremenjen pristop pri konfiguraciji strojne opreme, saj smo primorani namesto klasičnih RAID kontrolerjev, uporabiti SAS HBA kontrolerje, ker OS za delovanje potrebuje direkten dostop do diskov. Storage Tiering (souporaba klasičnih HDD v kombinaciji z SSDji) še dodatno upraviči uporabo SDS, saj imamo tako na voljo hibridno rešitev, ki hkrati zagotavlja tako precejšno kapaciteto diskovnega polja, kot tudi izredne performančne lastnosti.
Potrebe, ki nam jih narekuje razvoj poslovanja, so tako pripeljale do konsolidacije štirih (4) samostojnih Hyper-V strežnikov v en sam Hyper-V Cluster. Glede na zahteve trenutne produkcije, ki je razpršena po vseh Hyper-V hostih, smo prišlo do zaključka, da je potrebno zagotoviti:
- Skupno razpoložljiv prostor: 5TB
- IOPS: vsaj 1.200
- RAM: 128GB
- vCPU: 32Core
Ker izhajamo iz gospodarstva in smo tako omejeni z razpoložljivim proračunom, ki ga je investitor pripravljen namenit prenovi in konsolidaciji informacijske infrastrukture, smo imeli pred seboj nič kaj hvaležno, še manj pa enostavno izbiro – vedno se ustvarita dva tabora in tudi v tem primeru ni bilo nič drugače. (1) Prvi tabor je zagovarjal klasični pristop k vzpostavitvi Hyper-V Cluster okolja, ki vključuje namenski Storage (SAN) z 12 x 1.2TB SAS HHD s priklopom preko optične povezave (12Gbit/s). (2) Drugi tabor je bil precej bolj inovativen in je predlagal sodoben pristop z uporabo Software Defined Storage, z zunanjim ohišjem za diske ter s priklopom preko SAS HBA (12Gbit/s).
SAN postavitev
Prednosti
- uveljavljena in preizkušena tehnologija
- zanesljivo delovanje
Slabosti
- podpora zgolj za klasične HDD
- odvisnost od proizvajalca
- precej visoki stroški lastništva (TCO)
SDS postavitev
Prednosti
- sodoben pristop pri izgradnji osrednje IT infastrukture
- zanesljivo delovanje in enostavno upravljanje
- kombinacija klasičnih HDD in SSD, s čimer pridobimo tako precejšno razpoložljivo diskovno polje, ne odrečemo se pa hitrosti in dostopnim časom
- neodvisnost od proizvajalcev strojne opreme
- nizki stroški lastništva
Po pregledu tehničnih lastnosti in tehtanju argumentov, je tako prevladala odločitev, da se uporabi SDS. Zaradi omejenosti proračuna se ni uporabila hibridna rešitev (Storage Tiering z SSDji), ampak zgolj klasični 2TB HDD. Kljub skepsi prvega tabora, da SDS ne bo zmogel zagotoviti dovolj IOPS-ov, je bila vsa skrb odveč, saj smo z generičnimi testi izmerili hitrosti do 2.600IOPS, kar je za klasične diske že zgornja teoretična meja. Prehod v produkcijo je le še potrdil dobre rezultate generičnih testov:
Ob testiranju izpada posameznega diska se je še enkrat več pokazala premoč in superiornost SDS, saj smo izmed 12ih diskov odstranili 3 diske in je hitrost prenosa podatkov in razpoložljiovst diskovnega polja padla za manj kot 10%, kar potrjuje robustnost in zanesljivost diskovnega SDS. Pri testu smo izvedli tudi, glede na klasično RAID 10 polje, precej drzen poizkus in smo odstranili dva (2) zaporedna diska; pri klasičnem RAID 10 diskovnem polju bi prišlo do porušitve diskovnega polja in bi se morali zanašati na varnostne kopije. SDS se »ne zmeni« za izpad zaporednih diskov, zato je bil test več kot uspešen investitor pa zelo zadovoljen, da se je odločil za sodoben pristop in uporabo SDS.
Pametna odločitev
Kaj pridobimo z brezplačnim IT pregledom?
- Analizo tveganja trenutnega stanja in
- Predlog strategije prehoda v varen oblak za vaše podjetje.